Lato to jedna z najpiękniejszych pór roku, kojarząca się z wakacjami, ciepłem, wypoczynkiem na plaży i oczywiście ze słońcem. Jednak nawet latem nie możemy zapomnieć jak ważna jest prawidłowa ochrona i pielęgnacja włosów. Niektóre czynniki zewnętrzne, zwłaszcza promieniowanie słoneczne, suchy wiatr czy słona woda mogą niekorzystnie wpływać na kondycje naszych włosów. Sprawiają, że tracą one swoją elastyczność, stają się suche, szorstkie i cienkie, co może doprowadzić do ich osłabienia oraz przedwczesnego wypadania. Aby tego uniknąć pamiętajmy o ochronie głowy oraz odpowiedniej pielęgnacji latem.

 

Słońce – plusy i minusy

Słońce ma dla naszego organizmu zbawienny wpływ. To dzięki niemu możliwa jest synteza witaminy D, która nie tylko chroni przed krzywicą i osteoporozą, ale również pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i serca. Oczywiście to nie wszystko. Pod wpływem promieni zwiększa się ilość serotoniny, która wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki niej jesteśmy bardziej zadowoleni, zrelaksowani i pełni energii, a co za tym idzie mniej narażeni na stres i depresję.

Jednak jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo. Zbyt długie przebywanie na słońcu niesie za sobą wiele zagrożeń. Promieniowanie ultrafioletowe stanowi główną przyczynę zachorowania na nowotwory skóry, może także wywoływać lub wzmagać alergie skórne. Zbyt duże nasłonecznienie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku oraz zwiększa ryzyko wystąpienia udarów. Słońce również negatywnie wpływa na naszą skórę. Przyspiesza procesy starzenia czego efektem jest jej pogrubienie, nasilenie zmarszczek, utrata jędrności oraz szorstka i sucha skóra.

 

No dobrze, ale co dzieje się z włosami??

Włosy tak samo jak skóra odczuwają skutki oddziaływania promieni słonecznych. Po wniknięciu w głąb włosa dochodzi do uszkodzenia ich struktury białkowej, w wyniku czego włosy stają się cienkie, kruche i łamliwe oraz dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Promieniowanie UV zmniejsza również wytrzymałość włosa na rozciąganie, traci on swoją naturalną elastyczność i sprężystość, staje się sztywny i bardziej podatny na pękanie. Duża dawka promieni słonecznych szkodliwie wpływa również na ich nawilżenie. Woda zawarta we włosie pod wpływem działania słońca ulega odparowaniu, sprawiając, że włosy stają się suche, szorstkie i matowe.

Przebywając często na słońcu, zauważamy, że nasze włosy ulegają rozjaśnieniu. Dzieje się tak za sprawą utleniania się melaniny, która znajduje się we włosach. Melanina jest pigmentem, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Im jest jej więcej tym większą ochronę zapewnia. Dlatego włosy o niskiej zawartości melaniny, tzn. blond, siwe oraz rozjaśniane są bardziej narażone na fotouszkodzenia niż włosy głęboko pigmentowane.

 

Jak chronić włosy przed słońcem?

Odpowiednia ochrona i pielęgnacja włosów latem są kluczowe by móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Wystarczy kilka prostych nawyków, aby zachować je w dobrej kondycji:

  1. Pamiętajmy o ochronie głowy. Kapelusz, czapka lub delikatna chusta ochronią włosy przed promieniami słonecznymi oraz zabezpieczą głowę przed przegrzaniem.
  2. Spinajmy włosy. Kucyk, warkocz czy kok sprawią, że większość włosów jest schowana i tym samym mniej narażona na słońce. Ważne jest także, aby w tym celu nie stosować zwykłych gumek, które niestety niszczą włosy. Idealnie sprawdzą się te wykonane z jedwabiu. Są one delikatne dla włosów, nie wyrywają i nie powodują odgnieceń.
  3. W miarę możliwości starajmy się unikać przebywania na słońcu w godzinach między 11:00 a 15:00 czyli największego promieniowania.
  4. Pamiętajmy, aby wypłukać włosy po morskiej kąpieli. Na włosach mogą pozostać kryształki soli, które w połączeniu ze słońcem powodują ich przesuszenie.
  5. Stosujmy kosmetyki z filtrami UV, olejki ochronne oraz odpowiednią pielęgnację na co dzień.

 

Jakie kosmetyki wybrać?
Kosmetyki z filtrem

W okresie letnim konieczne jest stosowanie mgiełek z filtrami ochronnymi, które mają zdolność odbijania lub absorbowania promieniowania UV. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć szkodliwość jego działania. Poza tym w składzie takich preparatów znajdziemy wiele substancji odżywczych oraz nawilżających, które korzystnie wpłyną na kondycje naszych włosów oraz pomogą niwelować konsekwencje nadmiernej ekspozycji na słońce. Pamiętajmy jednak, że aby kosmetyk zapewniał skuteczną ochronę, należy go odpowiednio wcześniej zaaplikować ok. 20-30 min przed wyjściem z domu oraz powtarzać tę czynność co ok 2-3 godziny.

Szczególnie polecamy Insight Antioxidant spray do włosów z ochroną UV.

Ochrona przed wysoką temperaturą

Przy wysokich temperaturach jakie panują latem starajmy się unikać suszenia włosów za pomocą suszarki oraz zrezygnować z prostownicy. Jeśli jednak jest to niemożliwe warto użyć preparatów termoochronnych. Zapobiegają one utracie wody oraz tworzą na włosach film ochronny, zabezpieczając je przed działaniem wysokich temperatur. Dlatego warto je również zastosować przed wyjściem na słońce czy wizytą w solarium.

Szczególnie polecamy piankę do włosów Kevin Murphy Heated Defense oraz Davines Melu – mgiełkę zabezpieczającą włosy przed wysoką temperaturą.

Odpowiednia pielęgnacja.

Oprócz kosmetyków z filtrem ważna jest także ich codzienna pielęgnacja. Po umyciu włosów szamponem pamiętajmy o odżywce, która zapewni nawilżenie oraz odżywienie włosów. Raz w tygodniu, warto zastosować maskę do włosów, zawiera ona większe stężenie substancji aktywnych, a co za tym idzie intensywniejsze i głębsze działanie. Jeśli nasze włosy są przesuszone i zniszczone sięgnijmy po silnie skoncentrowane kosmetyki do włosów, takie jak serum czy olejki. W ich składzie znajdziemy bogactwo substancji regenerujących i odżywczych, które zapewnią odpowiednie nawilżenie i odżywienie oraz odbudowę zniszczonych struktur włosów.

Wiemy już jak ważną rolę odgrywa ochrona i pielęgnacja włosów latem, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, w którym na pewno dobierzecie pielęgnację odpowiednią do Waszego rodzaju włosów.