Każda z nas marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Codziennie sięgamy po najlepsze kosmetyki do włosów, zapominając często jak ważnym krokiem w ich pielęgnacji jest prawidłowe czesanie. Pamiętajmy, że nawet najlepsze kosmetyki do włosów nie wystarczą, jeśli jednocześnie będziemy je uszkadzać mechanicznie. Jak zatem czesać włosy i czym, aby ich nie niszczyć?

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe czesanie włosów?

Oczywiście czeszemy włosy, aby je ułożyć czy też poprawić fryzurę. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak ważne dla zdrowia i kondycji naszych włosów jest ich prawidłowe czesanie. Zacznijmy od tego, jakie funkcje spełnia. Podczas wieczornego rytuału oczyszczamy włosy i skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń, które osadziły się w ciągu dnia. Pobudzamy krążenie krwi w skórze głowy, co zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie cebulek, a tym samym stymuluje wzrost nowych włosów. Szczotkując włosy rozprowadzamy po nich naturalne sebum, zapewniając im odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, słońce, deszcz czy niska temperatura. Kolejną zaletą czesania jest usuwanie starych, martwych włosów, dzięki czemu odblokowujemy mieszki włosowe i dajemy miejsce nowym włosom.

 

Co wybrać? Szczotkę czy grzebień?

Nie szczotkujemy włosów na mokro, są one wówczas bardzo podatne na uszkodzenia, co może doprowadzić do ich łamania, kruchości a także nadmiernego wypadania. Jeśli chcemy rozczesać mokre włosy należy sięgnąć po grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Ważne, aby był on wykonany z naturalnego materiału np. z drewna, ponieważ metalowe grzebienie często posiadają wiele nierówności i ostre krawędzie, które mogą uszkadzać włosy oraz powodować ich elektryzowanie.
Jeśli sięgamy po szczotkę to tylko do czesania włosów na sucho. Wybór szczotki powinien być uzależniony od kondycji naszych włosów. Im bardziej zniszczone, cienkie i delikatne włosy, tym bardziej miękka i mniej gęsta powinna być szczotka. Istotne jest, aby szczotki posiadały naturalne włosie np. dzika lub miękkie, specjalne tworzywo, wówczas będziemy mieć pewność, że w żaden sposób nie będą uszkadzać naszych włosów.

 

Jak prawidłowo czesać włosy?

Zanim zaczniemy czesać włosy, warto sięgnąć po kosmetyk, który ułatwi nam rozczesywanie np. odżywkę lub specjalny spray do plączących się włosów, np. Kevin Murphy Un.Tangled lub Davines OI All in One Milk.

Na początku należy podzielić włosy na kilka części (w zależności od gęstości włosów) i każdą z nich rozczesać oddzielnie. Rozczesywanie zaczynamy od końcówek, przesuwając się coraz wyżej, czesząc zawsze w kierunku z góry na dół. Pamiętajmy, aby zawsze przytrzymywać włosy, dzięki temu unikniemy ich szarpania i wyrywania. Na zakończenie warto przeczesać włosy po całej długości. Ważne aby ruchy, które wykonujemy były dokładne, spokojne i płynne. Wykonując gwałtowne, szarpiące ruchy, powodujemy plątanie się włosów oraz ich wyrywanie.

Jak często powinniśmy czesać włosy?

Włosy proste należy czesać codziennie. W ten sposób oczyszczamy włosy z zanieczyszczeń, które się na nich osadziły oraz rozprowadzamy naturalne sebum. Nie zapominajmy, że codzienny masaż skóry głowy pobudza krążenie, stymulując wzrost włosów.

Włosy kręcone natomiast czeszemy tylko przed i po myciu, gdy są jeszcze mokre. Włosów kręconych nigdy nie czeszemy na sucho, osłabia to ich skręt oraz powoduje puszenie.

Stosując się do powyższych zasad zapewnimy naszym włosom zdrowie, a one odwzajemnią się piękną i lśniącą fryzurą.